Karın yapısının zaman içerisinde sarkması veya çatlaklar oluşması durumunda yapılacak olan karın germe ameliyatı ile başarılı sonuçlar alınır. Kadınların özellikle devamlı olarak kilo alıp vermesi, doğum yapması gibi nedenler ile oluşan sorunlara çözüm oluşturmak amacı ile estetik uzmanı tarafından yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Nerede Yapılır?

Ameliyatın yapılması için mutlaka bir hastaneye gidilmesi gerekir. Ameliyathanede yapılacak olan operasyon hijyenik koşullarda yapılacağı için oluşacak riskler en aza indirilmiş olunur.Ameliyat Öncesinde Ön Görüşme

Her ameliyatta olduğu bu karın germe ameliyatında da doktor ile ön görüşme yapılarak daha detaylı olarak bilgi alınması gerekir. Bu sayede yapılan işlem sürecinde ve sonrasında oluşabilecek durumlar karşısında daha fazla bilgiye sahip olunabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction yöntemi kullanımı ile de yapılacak olan karın germe ameliyatı ile daha verimli sonuçlar alınabilir. Karın bölgesinde bulunan yağların eritilmesi ve dışarı atılması ile yapılır. Bu durumda alt karında açılan kesi ile fazlalık olan sarkmış deri kesilerek alınır. Ardından yapıştırma işlemi ile iki deri birbirine yapıştırılarak bölge kapatılır.Karın Germe Ameliyatı İçin Doktor Seçimi

Ameliyat düşünen kişiler bu durumda doktor seçiminde özellikle alanında iyi olan ve başarılı ameliyatlarda yer almış isimleri tercih etmeleri daha başarılı sonuçlar almalarını sağlar. Bu konuda doktorunuz ile yapacağınız görüşme sırasında daha fazla bilgi alarak tercihlerinizi bu şekilde daha doğru bilgiler ışığında rahatlıkla yapabilirsiniz.

Karın Germe Yöntemleri

Ameliyat ile karın gerdirme işlemi yapmak isteyen bayanlar iki farklı seçenek arasından seçim yapabilirler. Mini ve ful karın germe işlemlerini sonuçları değiştiği için bu konuda doktor önerilerine göre seçimler yapılabilir. Mini karın germe işleminde küçük bir kesi açılırken, ful karın germe işleminde kasık kemikleri arasında açılır.

Ameliyat Sonrasında Dikiş İzi Kalır Mı?

Ameliyat olmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konular arasında özellikle ameliyat sonrasında dikiş izi kalıp kalmayacağı oluyor. Ameliyat sırasında özellikle iç çamaşırı içerisinde kalacak şekilde kesi yapıldığı için bu süreçte dışarıdan görülmeyen bir dikiş izi olacaktır. İlk 2 ay kırmızı olan dikiş izleri 1 yıl için rahatsız etmeyecek derece de azalarak beyazlaşacaktır.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat olanların özellikle ameliyat sonrasında dikiş izlerinin bulunduğu bölgenin güneşlenme ve solaryuma girme sırasında kapatılması gerekir. Aksi durumda bu bölgede pigment bozukluğu nedeni ile kahverengi bir çizgi kalıcı olabilir.

Ameliyat Sonrasında Ağrı Olur mu?

Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatı içinde ağrı durumu olacaktır. Özellikle ilk 3 gün içinde oluşan gerginlik nedeni ile hasta ağrıyı en çok bu dönemde hisseder. Ancak ağrı kesiciler, hafif yürüyüşler gibi doktor önerisi ile yapılacak hareketler bu ağrının azalmasına yardımcı olur.

Karın Germe İşlemi Sonrasında Yara Ne Zaman İyileşir?

Ameliyattan çıktıktan sonra taburcu edilen hastalar evde iyileşme döneminde hemen ayağa kalkabilirler. Biraz yavaş hareketler ile bu süreç zaman içerisinde daha rahat şekilde yapılır. İyileşme süreci oldukça hızlı yaşanacağı için hasta beş gün içinde tamamen kapanan deri sayesinde normal yaşantısına dikkatli olmak kaydı ile dönebilir.

Birden Fazla Defa Karın Germe Ameliyatı Uygulanabilir Mi?

Ameliyatın gerekli olması durumunda yenilenmesi mümkündür. Özellikle aşırı kilosu olan hastalarda tekrarlanarak daha başarılı sonuçlar alınabilir. Bu durum yalnızca aşırı kilosu olanlar için gerekli olabilir. Normal kilodaki insanlarda sarkma durumu yeniden söz konusu olmayacağı için ikinci bir ameliyata gerek olmayacaktır.

Kaydet

karın germe makalesi

Karın germe ameliyatında anestezi uygulanır, bu şekilde kişi ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmez. Ancak bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilmektedir. Bu nedenle ameliyat kararı alınınca kullanılan ilaçların doktora bildirilmesi gerekir. Özellikle Aspirin ve bunun türevi olan ilaçların ameliyattan bir hafta önce bırakılması gerekir. Eğer soğuk algınlığı, boğaz ağrısı vb. gibi şikayetleriniz var ise, beni bilgilendirin.  Sigara normalde sağlığa zararlı iken ameliyat periyodunda çok çok daha zararlıdır, yaraların iyileşmesini engeller. Bu nedenle sigara kullanımının ameliyat öncesinde olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası içilmemesi gerekir. Ameliyat tarihinin kadınların adet dönemine denk gelmemesi önemlidir. 

 

Ameliyata üzerinizde takı olmadan gelmelisiniz. Makyaj yapmayın. Rahat elbiseler giyin. Ameliyata aç gelmelisiniz. Eğer operasyon sabah saatlerinde ise önceki gece yarısından sonra bir şey yemeyin. Eğer ameliyat öğleden sonra olacak ise en geç 6 saat öncesinden hafif bir kahvaltı yapın. Ameliyat öncesindeki bazı laboratuvar tetkikleri için, 2 saat öncesinden hastanede bulunmanız gerekir. Ayrıca ameliyat sırasında size yardımcı olacak bir refakatçiye de ihtiyacınız olacaktır. 

 

Ameliyat Öncesi

 

Ameliyat günü hastaneye ulaştığınızda sizinle sorumlu olan hemşire sizi odanıza yerleştirir ve sizden kan örneği alır. Bu örnek laboratuvarda test edildikten sonra, anestezi doktoru tarafından onay alırsınız. Anestezi onayını aldıktan sonra artık ameliyata hazırsınızdır. Doktor odanıza gelerek karın bölgenizi kontrol eder ve oraya uygulayacağı ameliyatın haritasını çizer. Bu haritada hangi dokuların alınacağı ve nereye konulacağı gibi bilgiler vardır. Siz odadayken heyecanınızı alması için sakinleştirici verilir. Odadayken kendinizi kaybedersiniz ve odadan çıkışınızı bile hatırlamazsınız. Ameliyathaneye gelince anestezi uygulanır. Ameliyat bitip, dinlenme sırasında kendinize gelene kadar bir şey hissetmezsiniz. Tam karın germe ameliyatları 3 saatten 4.5 saate kadar süreler alabilmektedir. Bunun yanında mini karın germe ameliyatları ise 1 - 1.5 saat sürebilmektedir.

 

Ameliyat Sonrası

 

Ameliyat sonrasında hafif bir uyku içinde olursunuz. Anestezi yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar. Ameliyattan 1-2 saat sonra tamamen uyanırsınız. 3-4 saat sonra yürüyüp dolaşabilirsiniz. Bundan 1-2 saat sonra ise sıvı gıdaları alabilirsiniz. Ameliyat sonrası karnınız bandajlar içinde olacaktır. Bu bandajların altından çıkan dren adında ince bir tüp vardır. Bu tüp yaranın iç kısmında biriken kirli sıvıları ve kanı dışarı atar. Bu tüp 2 gün yerinde kalacaktır. Bu tüp çıkarıldıktan sonra evinize gidebilirsiniz. 

 

Karın germe operasyonu fiyatlarında standart bir tek fiyat yoktur. Her kişiye uygulanacak operasyon farklı olduğu için, bu operasyonların fiyatları da doğal olarak değişkenlik gösterir. Bunun yanında operasyonun yapılacağı hastane de önemlidir. Seçilen hastanenin istediği ücret de fiyatlarda değişkenlik oluşturur. İlk olarak karın durumu görüldükten sonra yapılacak işlem mini karın germe mi yoksa tam karın germe mi ona karar verilir. Daha sonra hastane seçimi de yapılınca fiyat ortaya çıkar.